Kostel
V letech 1722 - 1729 byl tehdejším majitelem panství, louckým klášterem, vytavěn kostel ve své dnešní podobě. Chrám byl už totiž velmi chatrný a jeho stavba považována za prastarou.
Je to již třetí kostel v Miroslavi a je vybudován v tehdy vládnoucím slohu - barokním.
Kostel nebyl stavěn najednou, ale po částech: nejprve presbytář (prostor kolem hl. oltáře), pak chrámová loď a nakonec věž. Stojí na místě bývalého hřbitova a má pět vchodů. Bohatě zdobený hlavní oltář má cenný obraz velkých rozměrů, který znázorňuje loučení apoštolů Petra a Pavla před smrtí (těmto svatým je chrám zasvěcen).
Jediným cenným pozůstatkem ze starého kostela je soška pozdně gotické madony, která je v současné době umístěna v muzeu v Brně.
Nad hlavním vchodem pod věží je letopočet MDCCXXIX (1729) a opatský znak louckých premonstrátů se sv. Václavem (W = Wenzeslaus). Nad vlastním erbem jsou opatské insignie:
berla, mitra a kříž. Ve výšce po bocích věže jsou sochy sv. Cyrila a Metoděje.

Fara
Fara byla postavena téměř v téže době jako chrám. I ta byla, jak se zdá postavena dvakrát, jak dokazuje masivní přízemí a těžkými valenými stropy a poměrně modernější patro. Sedlovitá střecha je však typicky barokní. Stará fara, která stála vedle nynější, byla přeměněna na školu.
Z knihy Miroslav: 750 let písemných památek, Dr. Rudolf Jelínek, 1972


Seznam duchovních správců v Miroslavi


Historická fotogalerie

Farnost Miroslav 

©

2021
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky